Medicohealth GYM fitnes Ljubljana

Indoor Cycling – Kam je izginila maščoba z mojega trebuha?

Ste pripravljeni na kolesarjenje v zaprtem prostoru? Večina športnikov ali rekreativcev ni ravno navdušena. Vadba na stacionarnem kolesu v fitnesu je dolgočasna, položaj na kolesu vse prej kot položaj na pravi „specialki“ in poraba kalorij je precej nizka. Nič čudnega, da so vsi navdušenci nad „Indoor cyclingu“ ali „Spinningu“ začeli po kakšnem naključju ali pa jih je nekdo dobesedno „zvlekel“ na vadbo – in ni jim bilo žal... Pomemben podatek je, da je to skoraj edina vrsta vadbe, ki jo vadeči obiskujejo po 10 let in več in še vedno z istim navdušenjem, kot prvič (verjetno še z večjim). Med drugim začnejo zato, kjer so nekje prebrali ali slišali, kako visoka je poraba kalorij in da je vadba odlična za oblikovanje telesa, nato pa se sprevrže v navdušenost in zdravo zasvojenost. Začetnikom vedno rečem: „Prvih nekaj treningov trpiš, potem pa te enostavno zasvoji in z navdušenjem dodajaš obremenitev in vsakega klanca se lotiš z veseljem.“ Tudi tisti, ki niso bili nikoli preveč zagrizeni športniki, odkrijejo to trmo in odločnost in v njej uživajo. In točno tako se zgodi. Pri mamici treh otrok. Pri navdušenem kolesarju. Pri vrhunskem tekaču. Pri ženski, ki že 20 let ni telovadila. Pri moškem, ki se je vdal v „usodo“, da sta velik trebuh in pivo v roki verjetno zapisana v njegovem genetskem zapisu. 
Ride and die

In zakaj je Indoor cycling tako popularen?
Predstavlja kombinacijo aerobne ter anaerobne vadbe, s katero ob dobri glasbi vzdržuješ kondicijsko pripravljenost, moč in sprostitev, zraven pa še kurimo kalorije – je še kaj lepšega??? Ima nešteto težavnostnih stopenj, saj si vsak posameznik prilagodi obremenitev obračanja pedalov po navodilih inštruktorja glede na zmogljivost in počutje. Bolj kot napreduješ, bolj si lahko povečuješ obremenitev in obratno – kdaj pride dan, ko ne počutiš „very olimpic“, takrat si brez težav prilagodiš in voziš po bolj položnih klancih ali pa so šprinti bolj lahkotni. Nihče te ne bo debelo gledal ali obsojal. V dvorani smo kot ekipa, med seboj se spodbujamo in zbijamo šale, ob vstopu v dvorano pustiš težave zunaj in skupaj se podamo na pravo kolesarsko pustolovščino.



Kam je izginila maščoba z mojega trebuha?
Ob rednih obiskih boste kmalu opazili, kako se vaše telo odziva na zahtevnost vadbe, se preoblikuje in zmore zahtevnejše napore. Omogoča veliko dinamike in telesne pripravljenosti, obenem pa vsaka vadba za seboj v potu pusti zajetno število kalorij. Pri intervalnem treningu ciljamo učinke HIIT treninga (High Intensity Interval Training), kjer pri vadbi ves čas ohranjamo visok srčni utrip, pridobivamo na mišični vzdržljivosti, krepimo srce, močno pospešimo metabolizem in vzpodbudimo kurjenje maščob še dolgo po treningu. Obljubljena zabava in pot do sanjske postave, sliši se kot pravljica, pa vendar je to mogoče! 

Poleg oblikovanja telesa pa ima še nešteto pozitivnih učinkov - izboljšanje kardio zmogljivosti, rehabilitacija, graditev mišičnih skupin, krepitev jedra, duševno zdravje in moč, dobra družba,...

V Medicohealth Gym-u smo se tega lotili tako, kot je treba – velika cycling dvorana s 15 kolesi ima na voljo videoprojekcijo, odlično ozvočenje, reflektorje ter zelo dobro prezračevanje. Pripravite se, da bo z vas kapljalo kot v savni, da boste dosegali svoje meje vzdržljivosti in se z veseljem vrnili po več.



V centru ponujamo tri različne tipe Indoor cycling treningov:
EnjoyTheRide: klasični cycling trening s ciklizacijo (pozimi gradimo na bazi, ki jo počasi stopnjujemo, splomladi pa pričnemo s hitrejšimi in krajšimi intervali)
Ride&Die: visoko intenzivni intervalni trening
Ride&Sculp: kombinirani trening 50 min cycling + 30 min intenzivni trening za mišice trupa
Vadbo Indoor cycling izvajamo v petih energijskih območjih, odvisno od intenzivnosti, ki jo merimo z odstotki maksimalnega srčnega utripa:

Od 50- do 65-odstotna obremenitev srca: območje RECOVERY – neintenzivna vadba, name-njena regeneraciji in aktivnemu počitku.
• Od 65- do 75-odstotna obremenitev srca: območje ENDURANCE – poudarek je na aerobnem treningu, izgorevanju maščob in mentalni pripravi posameznika; vaje, ki jih izvajamo, so ravnina, tek in skoki.
• Od 75- do 85-odstotna obremenitev srca: območje STRENGHT – poudarek je na treningu moči, pridobivanju vzdržljivosti, izgorevanju maščob; gre za mešanico aerobnega in anaerobnega treninga, po ogrevanju izvajamo klanec sede in stoje, tek z obremenitvijo, skoke v klanec.
• Od 65- do 92-odstotna obremenitev srca: območje INTERVAL – trening, ki ima največji razpon intenzivnosti; to je aerobno-anaerobna vadba, ki poudarja izgorevanje maščob, razvijanje laktatne tolerance, razvoj moči in hitrosti ter izboljšuje frekvenco in ritem, izvajamo pa vse vaje.
• Od 80- do 92-odstotna obremenitev srca: območje RACE DAY – trening tekma, ki ga uporabljamo kot test pripravljenosti; izjemno intenziven trening, s katerim vadeči preverijo svoj napredek.

Posebno ga priporočamo naslednjim skupinam:
• vsem, ki želijo shujšati: ker je obremenitev na sklepe minimalna, v 50 minutah vadbe porabimo več kot 600 kalorij;
• vsem, ki imajo težave s hrbtenico: ker teža telesa ne obremenjuje sklepov in hrbtenice;
• vsem, ki imajo težave s sklepi: tudi po poškodbah kolenskih vezi, saj jim druge vadbe, ki zahtevajo aktivacijo spodnjega dela telesa, ne ustrezajo;
• nosečnicam, saj lahko intenzivnost treninga in položaj na kolesu prilagajajo sebi in svojemu počutju. Kardiolog Herman Falsseti, ameriški strokovnjak za vadbo v času nosečnosti, je v svoji raziskavi ugotovil, da je Indoor cycling eden najvarnejših načinov vadbe v času nosečnosti. Vseeno nosečnicam priporočamo, naj se o vadbi posvetujejo z zdravnikom;
• starejšim;
• vrhunskim športnikom (še posebej primeren za kolesarje ter triatlonce pozimi).

~ Anja Mušič

Delite to vsebino: